Διδακτική επίσκεψη στο Κέντρο Βυζαντινού Πολιτισμού «Ιουστινιανός»

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στο  Κέντρο Βυζαντινού Πολιτισμού «Ιουστινιανός», στα Νέα Φλογητά Χαλκιδικής. Υπεύθυνος για τη διοργάνωσή της ήταν ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας, κος Λατινόπουλος Θωμάς.

Μαθητές και των τριών τάξεων ξεναγήθηκαν στην έκθεση με τα εκθέματα της Παλαιοχριστιανικής και της Βυζαντινής περιόδου, ενημερώθηκαν για τη διαδικασία της συντήρησης αρχαιοτήτων, η οποία λάμβανε χώρα σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο, ορατό στους επισκέπτες και παρακολούθησαν μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα προβολή για την επανάσταση του 1821 στη Χαλκιδική. Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους του Κέντρου για την κατατοπιστική τους ξενάγηση, αλλά και για την θερμή τους φιλοξενία.