Νομοθεσία σε θέματα λειτουργίας σχολείου

1. Εγγραφή μαθητή :

Α) Για την εγγραφή μαθητή στην Α’ Τάξη απαιτείται :
• Το απολυτήριο Δημοτικού, το οποίο διαβιβάζεται υπηρεσιακά.
• Υποβολή δήλωσης του Ν.1599 από τον κηδεμόνα ,όπου δηλώνεται η νομιμότητα της άσκησης της κηδεμονίας και η αποδοχή της ηλεκτρονικής ενημέρωσης (δηλ. με e-mail) για ζητήματα φοίτησης του μαθητή/τριας
Η διαδικασία αυτή γίνεται τον Ιούνιο της προηγούμενης σχολικής χρονιάς αμέσως μετά την αποστολή των απολυτηρίων από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο.
Β) Για την ανανέωση εγγραφής (δηλ. για τους μαθητές της Β’ και Γ’ τάξης) απαιτείται υποβολή δήλωσης του
νόμου 1599 από τον γονέα ,όπου δηλώνεται η νομιμότητα της άσκησης της κηδεμονίας , η αποδοχή της
ηλεκτρονικής ενημέρωσης (δηλ. με e-mail) για ζητήματα φοίτησης του μαθητή/τριας και η επιβεβαίωση
της ορθότητας των στοιχείων του ,τα οποία δήλωσε την προηγούμενη σχολική χρονιά.
Η διαδικασία αυτή γίνεται τον Ιούνιο της προηγούμενης σχολικής χρονιάς αμέσως μετά την έκδοση των
αποτελεσμάτων.

2. Φοίτηση

Α) Όταν ο μαθητής απουσιάσει απ’ το σχολείο , παίρνει τόσες απουσίες όσες και οι ώρες διδασκαλίας του ημερήσιου προγράμματος .
ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν υπάρχει πλέον διάκριση των απουσιών σε δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες, άρα ο κηδεμόνας δεν χρειάζεται πλέον να προσέρχεται στο σχολείο για υποβολή δικαιολογητικού απουσιών Το όριο των απουσιών για να χαρακτηρισθεί η φοίτηση του μαθητή/τρια ΕΠΑΡΚΗΣ είναι 114 απουσίες.
Εάν ο μαθητής/τρια υπερβεί αυτό το όριο, χάνει την χρονιά.
Υπάρχουν βέβαια κάποιες εξαιρετικές περιπτώσεις κατά τις οποίες καταχωρίζονται απουσίες αλλά δεν προσμετρούνται (πχ εάν πάσχει το παιδί από κάποιες συγκεκριμένες σοβαρές ασθένειες ,συμμετοχή του σε πανελλήνιους αθλητικούς αγώνες κλπ) κατά τις οποίες ο κηδεμόνας υποχρεούται να προσκομίσει δικαιολογητικά.

Β) Η ενημέρωση για τις απουσίες του παιδιού σας γίνεται από τον υπεύθυνο καθηγητή/τρια του τμήματος που φοιτά.

Πιο συγκεκριμένα , μία ημέρα την εβδομάδα (Παρασκευή ή Δευτέρα) ο υπεύθυνος καθηγητής
αποστέλλει ένα μήνυμα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας( e -mail) στον κηδεμόνα του μαθητή με το οποίο ενημερώνει για
το σύνολο των απουσιών του παιδιού από την έναρξη του σχολικού έτους μέχρι την ημέρα αποστολής.
Έτσι ο κηδεμόνας ενημερώνεται για τον αριθμό των απουσιών που έχει κάνει το παιδί του την τελευταία
εβδομάδα. Αποστολή e-mail δεν θα γίνεται μόνο στην περίπτωση που ο μαθητής/τρια δεν έχει κάνει καμία
απουσία στην διάρκεια της εβδομάδας.
Υποχρέωση του κηδεμόνα είναι να ενημερώνει τηλεφωνικά το σχολείο για την ημέρα και τον λόγο απουσίας
του παιδιού του ,έτσι ώστε να μπορεί να γίνει ο έλεγχος για τυχόν αυθαίρετη απουσία του από το σχολείο

3. Αξιολόγηση – Επίδοση -Προαγωγή

• Η διδασκαλία των μαθημάτων διεξάγεται σε δύο περιόδους που ονομάζονται τετράμηνα.
• Για όλα τα μαθήματα που διδάσκεται ο μαθητής στο Γυμνάσιο στο τέλος κάθε τετραμήνου αξιολογείται με κάποιο βαθμό.
• Για τα μαθήματα όμως i) της Νεοελλ. Γλώσσας και Γραμματείας ii)των Μαθηματικών , iii)της Φυσικής και iv) της Ιστορίας ( λέγονται μαθήματα της Α ομάδας) πέραν του βαθμού των
τετραμήνων, διεξάγονται τον Ιούνιο γραπτές ανακεφαλαιωτικές εξετάσεις.

• Στα μαθήματα της Α ομάδας (Νεοελλ. Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, και Ιστορία) ο βαθμός ετήσιας απόδοσης είναι ο μέσος όρος των βαθμών του πρώτου τετραμήνου, του δευτέρου τετραμήνου και της γραπτής ανακεφαλαιωτικής εξέτασης.
Σε όλα τα υπόλοιπα μαθήματα ο βαθμός ετήσιας απόδοσης είναι ο μέσος όρος των βαθμών του
πρώτου τετραμήνου και του δευτέρου τετραμήνου
• Ο μαθητής κρίνεται άξιος προαγωγής η απόλυσης:
1) όταν έχει σε κάθε μάθημα βαθμό ετήσιας επίδοσης τουλάχιστον δέκα (10) ή
2) όταν έχει γενικό μέσο όρο βαθμών ετήσιας επίδοσης τουλάχιστον δεκατρία (13)πλήρες(άσχετα αν
υστερεί σε κάποια μαθήματα)
• Το δεύτερο δεκαήμερο του Ιουνίου γίνονται ενισχυτικά μαθήματα σε όσους μαθητές δεν προήχθησαν ή δεν απολύθηκαν μετά τις γραπτές εξετάσεις του πρώτου δεκαημέρου του Ιουνίου. Ο κάθε μαθητής παρακολουθεί
ενισχυτική διδασκαλία για τα μαθήματα που έχει βαθμό κάτω από δέκα.
• Το τρίτο δεκαήμερο του Ιουνίου γίνεται η επανεξέταση των μαθητών που δεν προήχθησαν ή δεν απολύθηκαν στα μαθήματα που έχει υστερήσει ο καθένας.
• Όσοι μαθητές δεν προαχθούν ή δεν απολυθούν μετά τις εξετάσεις του τρίτου δεκαήμερου του Ιουνίου επαναλαμβάνουν την τάξη εάν είναι μαθητές της Α΄ ή της Β΄ τάξης ή θα προσέλθουν ξανά σε εξέταση τον Σεπτέμβριο εάν είναι μαθητές της Γ΄ τάξης.