Δράσεις του σχολείου μας για την παγκόσμια ημέρα αναπηρίας

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων για την παγκόσμια ημέρα αναπηρίας, το σχολείο μας πραγματοποίησε δράσεις με θέμα τα παραολυμπιακά αθλήματα Boccia και Goalball. Το σχολείο μας επισκέφθηκε ο αθλητής με αναπηρία Γιώργος Τοπούζης και η συνοδός του Ελευθερία Καστρινάκη, οι οποίοι ενημέρωσαν μαθητές της Β΄ Γυμνασίου για τα άτομα με αναπηρία, την καθημερινότητα τους και το άθλημα Boccia. Ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές, επίδειξη του αθλήματος από τον αθλητή και στη συνέχεια τα παιδιά συμμετείχαν σε παιχνίδι Bocccia παίζοντας μαζί του. Επίσης κατά τη διάρκεια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής οι μαθητές όλων των τάξεων ενημερώθηκαν από τον καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Μιχαηλίδη  για το άθλημα Goalball, συμμετείχαν σε βιωματικό παιχνίδι με θέμα την τύφλωση και έπαιξαν Goalball.