Συναυλία στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης

Την Τρίτη 4 Απριλίου η χορωδία, η ορχήστρα και οι μαθητές του πολιτιστικού προγράμματος «Μουσική Μαθαίνω» έδωσαν συναυλία στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο του 10ου Φεστιβάλ Παιδικών – Νεανικών Χορωδιών. Ήταν μια βραδιά γεμάτη μουσική και συγκίνηση για όλους τους παρευρισκόμενους.

Οι μαθητές μας επέδειξαν το ταλέντο τους παρουσιάζοντας με επιδεξιότητα και συναίσθημα μια γκάμα τραγουδιών του ελληνικού και του ξένου ρεπερτορίου. Η ερμηνεία τους ενθουσίασε το κοινό και απέσπασε το θερμό του χειροκρότημα. Η μουσικός του σχολείου μας, κυρία Γεωργία Μελιγκοπούλου, ανέλαβε τη μουσική διδασκαλία και ενέπνευσε τους μαθητές να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό και να πετύχουν ένα άρτιο αισθητικά αποτέλεσμα.

Κορυφαία στιγμή της εκδήλωσης ήταν η σύμπραξη και των έξι χορωδιών που συμμετείχαν στη συναυλία ερμηνεύοντας ένα τραγούδι στη μνήμη των θυμάτων της σιδηροδρομικής τραγωδίας των Τεμπών. Ήταν μια βραδιά που θα μείνει αξέχαστη σε όλους εμάς.